Ana Sayfa > Sosyal Projeler
 
 10.Hamsi Festivali (10.12.2011)

10 Aralık 2011 Cumartesi günü, Kdz.Ereğli Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve yapılacak olan projelerin "Açılış ve Temel Atma Törenleri'nin" yanı sıra Hamsi Festivali de gerçekleştirildi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı "Açılış ve Temel Atma Törenleri'nde", yapımı tamamlanan "Bisiklet ve Yürüyüş Yolu'nun" da açılışı yapıldı. Açılış saat 13.45'de Sevgi Barış Dostluk Cafe önünde yapıldı. Kısa açılış konuşmalarının ardından Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler açılışı yapılan yoldan yürüyerek, bizler de bisikletlerimizle Çınaraltı'na kadar gruba eşlik ettik. Açılışın ardından derneğimize ayrılan mangalların başında “Hamsi Festivali”nin coşkusuna katıldık.

 
 
 
 
 
 Küresel Isınmaya Karşı Bisiklet Turu (30.04.2012)

30 Nisan Pazartesi günü; TEDeko kulübü öğrenci, öğretmen ve veliler ile birlikte, “Küresel Isınmaya ve Çevre Kirliliğine Karşı Bisiklet Turu” düzenledik. Sahil bisiklet yolunda gerçekleştirilen bisiklet turunun startını Belediye Başkanımız Halil Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık birlikte verdiler. Tura katılanlar İki tekerlekli özgürlüğün tadını sağlık ve çevre için pedallarını çevirerek çıkardılar.

 
 
 
 
 

 19.SEVGİ BARIŞ DOSTLUK FESTİVALİ (01.07.2012)

Kdz.Ereğli Belediyesi tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Festivali programında yer alan kortej yürüyüşü, 06 Haziran 2012 Cuma günü saat 18.00'de Ereğli Lisesi'nin bahçesinden başladı ve konser alanında son buldu. Bisikletlerimizle katıldığımız kortej yürüyüşüne bisikletlilerin ilgisi büyüktü.

 
06 Haziran Cuma günü saat 13.00'de, Sahil Taksi'nin karşısında bulunan kamelyada açılan ve üç gün boyunca açık kalan tanıtım standımızı ziyaret edenlere, derneğimizin tanıtım broşürü ve bisiklet konusunda çocuklara yönelik anne ve babalara tavsiyelerin yer aldığı broşürleri verdik.
 
 
 
 
 
 
 Avrupa Hareketlilik Haftası (22.09.2012)

İlk olarak 2001 yılında Avrupa'nın farklı ülkelerinde yapılan "Otomobilsiz Kent Günü" etkinliğiyle ortaya çıkan "Avrupa Hareketlilik Haftası", 16-22 Eylül tarihleri arasında Avrupa Komisyonunun desteği ile; Avrupa genelinde toplu ulaşımın önemi, otomobilsiz yaşam, bisiklet kullanımının önemi, yaşanabilir çevre, gürültü kirliliği ile mücadele, karbo emisyon oranlarının azaltılmasına yönelik temalarının öne çıkartıldığı etkinliklerle kutlanıyor. Bisiklet Sevenler Derneği olarak bu haftanın önemini hatırlamak, kamuoyunda farkındalık yaratmak ve halkımızı bu konuda bilgilendirmek için, 22 Eylül Cumartesi günü "Otomobilsiz Kent Günü Bisiklet Turu" düzenledik.


22 Eylül Cumartesi günü saat 16.00'da, AKM karşısında bulunan Herkül heykeli önünden başladığımız bisiklet turuna ilgi büyüktü. Sahil bisiklet yolunu kullanarak Erdemir ofis binasının önünden Bağlık Polis Karakolu'na kadar devam eden turun dönüşünü ise, aynı güzergahı kullanarak, bu defa meydan başı, İş Bankası ve Belediye önünden anıta veya başladığımız noktaya gelerek tamamlandı.

 
 
 
 
 Kazım Koyuncu Bisiklet Turu (02.10.2012)

Bisikletin önde gelen isimlerinden ve "Pedallıyorum" adlı bisiklet tv programının yapımcısı Cengiz YARGIÇ ve ülkemizin önemli kadın bisikletçilerinden Gönül TEKEŞ; “Kansere Dikkat” sloganıyla 30 Eylül’de İstanbul’da start alıp 23 Ekim’de Artvin’de sona erecek ve Çernobil Nükleer Santral kazasının ardından kanser nedeniyle hayatını kaybeden pek çok Karadeniz bölgesi insanından biri olan sanatçı Kazım Koyuncu anısına yapılacak bir Karadeniz turuna çıktılar.

Kanser hastalarına moral vermek ve insanları gerekli ön tahliller için hastaneye gitmelerini sağlamak için düzenlenen bisiklet turu 24 gün sürecek. 30 Eylül-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek turun üçüncü gününde Ereğli’ye geldiler. Derneğimiz üyeleri tarafından Akçakoca’da karşılanan grup Ereğli’de ilk olarak, Gülüç Vesile Dikmen İlköğretim Okulu öğrencilerine kanser konusunda ve tur hakkında bilgi verdiler.

Okuldaki programın ardından derneğimiz üyeleri ile birlikte, sahil bisiklet yolunda tur atan bisikletçiler, halka “Kansere Dikkat!” başlıklı broşürler dağıttı.

Grup tur sırasında, her il ve ilçenin sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar düzenleyerek insanların kanser konusunda daha dikkatli olmaları konusunda dikkat çekecekler. Ayrıca bu tur, geleneksel hale getirilip her yıl düzenlenmesi de planlanıyor.